Sprawozdanie z realizacji projektu – „pobyty dzienne"
PRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU
Poprawa jakości życia osób z chorobą nowotworową - „pobyty dzienne".
(DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW PGNiG SA)
Beneficjent: Stowarzyszenie na Rzecz Hospicjum Elbląskiego.
Nazwa projektu: Poprawa jakości życia osób z chorobą nowotworową - „pobyty dzienne"
Orientacyjny koszt projektu: 2850 zł
Ostateczny koszt projektu: 2791,40 zł
Otrzymana kwota dotacji ze środków PGNiG: 2000 zł
Sprawozdanie z realizacji projektu
W ramach trwania projektu, od czerwca do września, odbywały się czwartkowe „pobyty dzienne". Podczas pobytów pacjenci i ich bliscy objęci byli opieką personelu i wolontariuszy. We czwartki pacjenci przywożeni byli ze swoich domów przez naszego kierowcę. Potem odbywały się różnorodne zajęcia, a po każdym pobycie kierowca odwoził pacjentów do ich domów. (Przed pobytem kierowca dokonywał niezbędnych zakupów. )
Do dyspozycji pacjentów i ich bliskich byli psychologowie.
Podczas organizowanych z pacjentami spotkań wykorzystane zostały elementy muzykoterapii oraz biblioterapii ze względu na terapeutyczne oddziaływanie.
Wsparcie medyczne polegało na konsultacjach z lekarzem. W spotkaniach uczestniczył i dawał wsparcie kapelan hospicyjny. Nieocenieni jak zawsze byli wolontariusze, opiekunowie, którzy pomagali w pielęgnacji chorego, dotrzymywali towarzystwa, dawali poczucie bezpieczeństwa, pomagali przy przemieszczaniu się, w samopielęgnacji, w posiłkach. Zawsze obecny był pracownik socjalny - zatrudniony w Hospicjum Elbląskim od lat. Brał udział w pobytach, nawiązując bardzo dobre relacje z pacjentami i ich rodzinami.
Nad prawidłowym przebiegiem projektu czuwał Koordynator, odpowiedzialny za przygotowanie harmonogramu oraz za całościowe nadzorowanie, przygotowywanie planowanych działań i doglądanie ich prawidłowego wykonania, gromadzenie, nadzór i opisywanie dokumentów finansowych, niezbędnych do rozliczenia projektu.
Podczas realizacji projektu, oprócz spotkań w hospicjum przy grillu, czy na swietlicy, odbyły się także dwa wyjazdy. 20 czerwca 20 osób wyjechało do Gietrzwałdu, gdzie odwiedzili m.in. Sanktuarium Maryjne - Obraz MB z Dzieciątkiem - główny ośrodek pielgrzymkowy na Warmii. Zrobione zostały zdjęcia pamiątkowe. Pacjenci do dziś wspominają ten wspaniały wyjazd. Natomiast jeden z lipcowych „pobytów" zaplanowany został przez kilka organizacji i przyniósł wiele, m.in. teatralnych wrażeń. Młodzi ludzie z Ornety, Elbląga i Oleśna, rozpoczynający swoją przygodę z teatrem, od końca czerwca pracowali nad spektaklami pod opieką profesjonalistów - reżyserów, tancerzy i pieśniarzy i w lipcu pokazali nam trzy niezwykłe spektakle: „Wszystko i nic", „Wszystko to, co kocham" oraz „Wszystko ze świata", wykorzystujące doświadczenia różnych form ekspresji scenicznej: pracy z głosem, inspiracji przedmiotem oraz ruchem i tańcem. Działania odbywały się w ramach projektu „Pajęczyna" organizowanego przez CSE „Światowid". Podczas tego wypadu do Oleśna odbył się Piknik integracyjny, który rozpoczął się o godzinie 15. Wzięli w nim udział niepełnosprawni uczestnicy Letniej Szkoły Edukacji Artystycznej z Elbląga, podopieczni elbląskiego hospicjum oraz uczestnicy projektu „Pajęczyna" z Ornety, Elbląga i Oleśna. Na gości czekało ognisko oraz warsztaty integracyjne. Miejsce: Stodolarnia w Oleśnie oraz park wiejski. Podczas pikniku śpiewaliśmy szanty, piekliśmy kiełbaski, próbowaliśmy potraw przygotowanych przez gospodynie z Oleśna, była cudowna atmosfera. Następnie przemieściliśmy się w inne miejsce na spektakl w ramach projektu „Pajęczyna. Projekt „Pajęczyna" realizowany jest przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu. Partnerzy projektu: Miejski Dom Kultury w Ornecie i Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi „Oleśno - wieś z pomysłem" .
Realizacja „pobytów dziennych" ukazała jak zwykle moc pozytywnych efektów oraz stałe zapotrzebowanie na tę formę opieki. Przeprowadzone spotkania miały wartość kształcącą, integracyjną, a także leczniczą.
PGNiG dofinansowało projekt kwotą 2000 zł, za co serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy serdecznie Sołtysowi Oleśna za wynajem autokaru dla naszej grupy.
Partnerami w projekcie byli: Hospicjum Elbląskie, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu, Miejski Dom Kultury w Ornecie i Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi „Oleśno - wieś z pomysłem" .
Kontakt
|